Serien er produceret i Böhmen i Tjekkiet af Anna von Lipa. Det er mundblæst på et af de glasværker, som kan arbejde med den teknik. Det specielle vand og sand er en vigtig ingrediens i tilblivelsen af de flotte krystalglas. Til hvert glas eller kander laver en snedker en træform, som bruges til mønster og størrelse. Det er en lang proces at lave et mundblæst krystalglas eller kande. Der er rigtig mange led i processen, hvor glasset skal blandes, ovnen skal gøres klar, formen skal laves, glasset skal pustet, overskydende glas skæres af, kanterne skal brændes og efterslibes. Derfor koster dette glas lidt mere end et masse produceret glas. Dog er prisen stadig væk i den billige ende, for et stykke håndværk.
Anna von Lipa glas – “Confetti” summer vol.3
DKK 169,00 DKK 152,10
Det fine mundblæste glas er lavet med i klar krystal med opalspots. Det er lavet, så det matcher de populære glas fra “mix & match” serien i form og størrelse. Alle glassene er unika og de vil falde forskelligt ud med farverne. Dette er lavet med creme, pink og lysegrøn.
Da det er mundblæste glas, så kan de variere lidt i tykkelse. Ligeledes kan der forekomme luftbobler, så man skal kunne elske forskelligheden. Alle de mundblæste glas fra Anna von Lipa kan gå i opvaskemaskinen.
H: 9,5 cm – Ø: 7,5 cm – Indeholder: 250 ml
På lager
Brand
Anna von Lipa
Anna von Lipa
Her hos Remix by Sofie har vi Danmarks største udvalg af de populære glas fra Anna von Lipa. Idet vi er en af deres største og mest dedikerede forhandlere, er vi nemlig lagerførende i mange inspirerende modeller og farver. Vores bestseller-serie er de populære Mix & Match-glas, som vi har hjemme i mere end 100 forskellige varianter. Større udvalg af Anna von Lipa findes ikke, og vi har altid en god pris ved køb af minimum 6 glas. Lige nu er tiden og trenden til masser af farver og kulørte bordopdækninger, så her er der masser af muligheder for at finde smukke vandglas, vinglas, kander og vaser – eller andet du lige står og mangler.Alle Anna von Lipa varer
Confetti & splash
Anna von Lipa Confetti & Splash
Anna von Lipa står bag de flotte, mundblæste Confetti & Splash glas, der er blevet et kæmpe hit i vores butik. Glassene har samme form som vores Mix & Match-glas, og takket være deres farverige opalpletter kan de nemt blandes med andre glas, som man synes matcher i farve eller stil. Uanset hvilke glas du overvejer eller allerede har derhjemme, har du dermed optimale muligheder for at finde matchende produkter her i udvalget.Glas
Anna von Lipa glas
Vi er en af de største leverandører af Anna von Lipa glas, og derfor finder du hos os også Danmarks bredeste udvalg af brandets mest populære serier. Her hos Remix by Sofie har vi været med fra starten, og dette har givet os en imponerende viden og et bredt kendskab til de forskellige Anna von Lipa glas, de bagvedliggende serier og deres tjekkiske produktion. Derfor har vi også været i stand til at sammensætte et inspirationsforum, hvori du kan se forskellige måder at mixe glassene på. Besøg det her.
Vægt | 200 g |
---|---|
Størrelse | 7,5 × 7,5 × 10 cm |
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.