En klassiker fra Kay Bojesen i dejlige farver.
“Sangfuglen” kan pynte hvor som helst i dit hjem og fås i forskellige farver.
“Sangfuglen” er først blevet sat i produktion i nyere tid, men er designet af Kay Bojesen tilbage i 1950’erne. Det er en oplagt gaveide til en særlig anledning som jubilæum, dåb, bryllup, studentergave eller ligende og den kan pynte hvor som helst i hjemmet og fås i forskellige farver med navne der hver i sær bærer en speciel betydning.
Ruth er opkaldt efter Kay Bojesens svenske svigerdatter. Feminin og lyserød helt ud i halefjerene tog hun familien med storm.
Materiale: Malet bøgetræ
Størrelse 16 cm.
kr. 650,00 kr. 450,00
Kun 2 tilbage på lager
DANSKE KLASSIKERE
Man kan ikke komme uden om Kay Bojesen når man snakker dansk designhistorie. Gennem mange årtier og generationer har Kay Bojesen skabt elskede klassikere som findes i mange danske hjem.
Designvirksomheden Kay Bojesen ApS blev grundlagt i 2011 af Bojesens yngste barnebarn – Sus Bojesen Rosenqvist – som har beskæftiget sig med sin farfars design i hele sit liv som både butiksindehaver, sølvsmed samt kvalitetskontrol af de kendte trædyr.
Hos Kay Bojesen ApS bliver der gang på gang skabt nye klassikere med Kay Bojesens gamle designværdier og stil for øje.
Vægt | 200 g |
---|---|
Størrelse | 4 × 4 × 17 cm |
Materiale | |
Farve | |
Mærke |
Kontakt
Åbningstider*
Vi holder lukket i den fysiske butik fra d. 24. december til d. 4. januar*
Information
Få nyhederne direkte i indbakken