Benamôr blev grundlagt i Lissabon i 1925 af en mystisk apoteker, som kreerede mirakuløse salver i sit laboratorium på Campo Grande No.187. Han pakkede salverne i smukke art deco tuber, og de blev øjeblikkeligt et hit blandt portugisiske skønhedsikoner, heriblandt Dronning Amélie, som var en af mærkets allerstørste fans. Et århundrede senere bliver Benamôrs produkter stadig produceret på sin egen fabrik og udviklet i sine egne laboratorier med høj kvalitet af klassiske kosmetiske, naturlige ingredienser. Nogle af opskrifterne er uændrede siden 1925. Idag er Benamôr et af Portugals højest elskede beauty brands, som med respekt for historien stadig fornyer sig med uimodståelige skønhedsrecepter.
Håndsæbe – ‘LARANJINHA’ (energizing)
kr. 50,00 kr. 40,00
Lækreste håndsæbe lavet på naturlige ingredienser fra Portugal. Fås i 6 forskellige serier med hver deres unikke effekt og ingredienser.
Laranjinha er opkaldt efter appelsiner og beriget med appelsin-extract.
100g
Kun 3 tilbage på lager
Vægt | 50 g |
---|
Brand
Benamôr
Benamôr blev skabt i 1925 af en apoteker i Lissabon.
Hans håndlavede opskrifter var baseret på naturlige ingredienser der gror naturligt under solen i Portugal, herunder: citron, roser, aloe vera og mandelolie.
Sammen med indpakningen i smuk Art Deco stil blev produkterne hurtigt et stort hit hos Lissabons befolkning og også Dronning Amélie var fan.
Idag er Benamôr stadig et af Portugals mest populære og elskede beauty brands med fantatiske opskrifter og de forskellige linjer har hver deres formål baseret på ingredienserne. Jacarands-linjen er f.eks berolignede mens Alecrim serien er rensenede.
Hos Remix By Sofie fås følgende serier: Alantoíne, Gordíssimo, Jacarandá, Rose Amélie, Alecrim samt Laranjinha.
Vær den første til at anmelde “Håndsæbe – ‘LARANJINHA’ (energizing)” Annuller svar
Relaterede varer
Tilbud
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.