“To go” kop med låg (180 ml) – Rome

300,00 kr.

Kun 2 tilbage på lager

Du optjener 600 Point

1 - 3 dages leveringstid

VisaMastercardMobilePayTrustpilot Remix by Sofie

Rome er en lille to-go kop på 180 ml, håndlavet i Portugal i stentøj.

Koppen har en smuk hvid glasur med chokoladebrun glasur, der løber langs kanten og fortsætter ned på indersiden. Det giver et blødt og levende farvespil, hvor hver kop får sit eget udtryk. Den reaktive glasur udvikler sig forskelligt under brændingen, så små variationer i farve, overflade og glasur er helt naturlige.

Rome er god til kaffe, cappuccino eller andre varme drikke, når man gerne vil have dem med på farten. Det lyse beige låg er lavet i 100% fødevaregodkendt silikone og slutter koppen fint af.

Koppen er brændt ved høj temperatur og lavet til hverdagsbrug. Den tåler både opvaskemaskine, mikroovn og ovn.

Indhold: 180 ml
Materiale: Stentøj
Låg: 100% fødevaregodkendt silikone
Produceret i Portugal

Bemærk: Da glasuren er reaktiv og koppen håndlavet, kan der forekomme små variationer fra kop til kop.

Varenummer (SKU): GLA-kop180-rome Kategorier: , , , , , Varemærke:
Beskrivelse

Glaze er et britisk mærke skabt ud fra en enkel idé: kaffe smager bedre fra keramik.

I en hverdag hvor kaffe ofte drikkes på farten, har Glaze gentænkt rejsekruset som noget mere end bare en praktisk kop. Deres keramiske kopper er håndlavet i Portugal og skabt til dem, der gerne vil tage kaffen med sig uden at gå på kompromis med smag, materialer eller æstetik.

Hver kop bliver formet, glaseret og brændt med omhu. De reaktive glasurer udvikler sig naturligt i ovnen, og derfor er ingen kopper helt ens. Det giver hver Glaze-kop sit eget udtryk med små variationer i farve, overflade og dybde.

Keramikken bevarer kaffens rene smag, føles behagelig i hånden og giver kaffepausen et mere personligt præg. Glaze ligger midt imellem funktionelt hverdagsdesign og en smuk gaveidé – perfekt til kaffeelskeren, pendleren eller den, der bare gerne vil gøre sin daglige kaffe lidt mere gennemtænkt.

Hos Remix by Sofie er Glaze valgt, fordi mærket kombinerer håndværk, farve, funktion og omtanke. Det er en genanvendelig kop, men med samme følelse som et stykke keramik, man holder af.

Specifikationer

Mærke: Glaze

Indeholder i ml: Under 250 ml

Materiale: Stentøjsler med lava

Farve: Hvid

Detaljer