Papirs engle – 2 stk (Offwhite & Guld)

85,00 kr.

Kun 4 tilbage på lager

Du optjener 170 Point

1 - 3 dages leveringstid

VisaMastercardMobilePayTrustpilot Remix by Sofie

De fineste små engle i offwhite papir med guldprikker og små gyldne kroner. De har et let og enkelt udtryk, som gør dem smukke at hænge frem allerede i begyndelsen af december – de behøver bestemt ikke vente på, at juletræet kommer ind.

Hæng dem på en gren over middagsbordet, lad dem hænge ned fra vindueskarmen i fine guldsnore, eller brug dem på juletræet sammen med dit øvrige julepynt. De er også fine at kombinere med andre papirophæng i forskellige former og størrelser.

Englene er håndlavet i papir og kommer i en sød lille papiræske, så de nemt kan pakkes sikkert væk efter jul og gemmes til næste år.

Mål: Ca. 10 x 12 cm
Materiale: Papir
Produceret i Bangladesh

Beskrivelse
Hos Afroart ønsker de, at samarbejde med lokale håndværkere og kunstnere fra lande i Afrika, Asien og Latinamerika. Formålet er at synliggøre håndværket i de områder, hvor håndværket er en af de vigtigste indkomstkilder. Afroarts eget designteam hjælper med at udvikle både design, men også udviklingen af redskaber, så man skaber nye arbejdsområder og samtidigt hjælpe de traditionelle håndværk med at overleve. Her er fokus på ikke at slide eller misbruge jordens ressourcer. Så her et ekstra fokus på at genbruge materialer. Tingene håndlaves og gerne lokalt, dette for at skabe liv i byerne og ikke samle arbejdet i større byer. Afroart importerer igennem fairtrade organisationer, som sikre at der handles direkte fra de små håndværker. Følgende lande samarbejdes der med Bangladesh, Bolivia, Burkina Faso, Burundi, Ecuador, Elfenbenskysten, El Salvador, Filippinerne, Ghana, Guatemala, Indien, Indonesien, Kenya, Madagaskar, Malawi, Mali, Marokko, Mexico, Mongoliet, Nepal, Niger, Nigeria, Pakistan, Senegal, Sri Lanka, Sydafrika, Tanzania, Vietnam.
Specifikationer

Mærke: Afroart

Materiale: Papir

Farve: Guld, Mønstret, Offwhite

Detaljer