90,00 kr.Den oprindelige pris var: 90,00 kr..81,00 kr.Den aktuelle pris er: 81,00 kr..
Kun 5 tilbage på lager
Denne fine guirlande fra A World of Craft er håndlavet i Nepal under Fairtrade-forhold og bringer et smukt, personligt udtryk ind i hjemmet. De røde blade med små hvide prikker giver et legende og festligt look, som både kan bruges til jul, fødselsdage, studenterfejringer og andre særlige anledninger. Farverne trækker tråde til både danskhed og højtidsstemning – en kombination, der gør guirlanden til en oplagt dekoration året rundt.
Den er fremstillet i bomuld og papir, hvilket giver et let og naturligt udtryk. Med sine 240 cm kan den hænges i en trollegren, på juletræet, i vinduet eller langs en reol. Den er nem at placere og skaber hurtigt en varm og dekorativ stemning i rummet.
Produktinfo Længde: ca. 240 cm Materiale: Bomuld og papir Produktion: Håndlavet i Nepal, Fairtrade
Hos Afroart ønsker de, at samarbejde med lokale håndværkere og kunstnere fra lande i Afrika, Asien og Latinamerika. Formålet er at synliggøre håndværket i de områder, hvor håndværket er en af de vigtigste indkomstkilder. Afroarts eget designteam hjælper med at udvikle både design, men også udviklingen af redskaber, så man skaber nye arbejdsområder og samtidigt hjælpe de traditionelle håndværk med at overleve. Her er fokus på ikke at slide eller misbruge jordens ressourcer. Så her et ekstra fokus på at genbruge materialer. Tingene håndlaves og gerne lokalt, dette for at skabe liv i byerne og ikke samle arbejdet i større byer.Afroart importerer igennem fairtrade organisationer, som sikre at der handles direkte fra de små håndværker.
Følgende lande samarbejdes der med Bangladesh, Bolivia, Burkina Faso, Burundi, Ecuador, Elfenbenskysten, El Salvador, Filippinerne, Ghana, Guatemala, Indien, Indonesien, Kenya, Madagaskar, Malawi, Mali, Marokko, Mexico, Mongoliet, Nepal, Niger, Nigeria, Pakistan, Senegal, Sri Lanka, Sydafrika, Tanzania, Vietnam.