262,50 kr.–315,00 kr.Prisinterval: 262,50 kr. til 315,00 kr.
Pyramid-tæppet er en Chindi spin-off; en videreudvikling af Bongustas populære Chindi rugs, som er håndlavet af overskudsrester af bomuldsstof. I Pyramid-tæppet har de tilføjet felter af jutegarn til bomuldsmaterialet for at skabe et interessant geometrisk mønster.
De upbeat farver tilføjer karakter og charme til sommerhuset, børneværelset – eller hvor som helst i dit hjem. Pyramid Chindi tæpperne er håndvævede og fås i to størrelser.
TEKSTILER I DEJLIGE FARVERBongusta har hjemme i Ebeltoft og har et bredt sortiment af tekstilprodukter i lækre farver, herunder håndklæder, puder, tæpper og tasker. Vi kunne ikke stå for de lækre håndklæder i 100% bomuld med de fineste farvekombinationer.Produktionen foregår i Indien, hvor Bongusta har fundet frem til de bedste håndværkere og i samarbejde med disse laver Bongusta designs der skiller sig ud i både farver og materialer.Stribet gulvtæppe:Stort udvalg af stribede tæpper i forskellige skønne farvekombinationer og størrelser. Tæpperne er lavet af 100% bomuldsrester, deraf navnet "Chindi" som betyder "rester" på hindu.Tæpperne fås i 3 forskellige størrelser.