Håndklæde “Helga” – Lyseblå og Vinrød

Prisinterval: 110,00 kr. til 430,00 kr.

Du optjener 220-860 Point
Du optjener 220-860 Point

1 - 3 dages leveringstid

VisaMastercardMobilePayTrustpilot Remix by Sofie

Håndklæde Helga fra Tarta Gelatina

Helga fra Tarta Gelatina holder udtrykket køligt og roligt – men med lige nok vinrød til, at det bliver spændende.

Designet er vendbart og leger med både cirkler og striber i en smuk kombination af lyseblå, grøn, vinrød og offwhite. På det store badehåndklæde er cirklerne vinrøde og offwhite på den ene side og omvendt på den anden. De stribede felter er lyseblå og grønne, som giver håndklædet et friskt og lidt mere grafisk udtryk.

I størrelsen 50 x 70 cm er håndklædet stribet på begge sider – lyseblå med grøn på den ene side og vinrød med offwhite på den anden. Vaskekluden har vinrøde og offwhite cirkler, som giver et fint lille farvespil i badeværelset.

Håndklædet har en blød og lækker struktur med både terry- og velourfinish, som giver det et eksklusivt og behageligt udtryk. Det er fremstillet i 100% OEKO-TEX®-certificeret økologisk bomuld og har en god tyngde på 600 GSM.

Helga fås i flere størrelser og er skabt til at kunne mikses med andre håndklæder fra Tarta Gelatina. Perfekt til badeværelset, strandtasken, gæstebadeværelset eller som en farverig opgradering af hverdagen.

Størrelser:
Badehåndklæde: 150 x 75 cm
Håndklæde: 70 x 50 cm
Gæstehåndklæde: 30 x 30 cm

Materiale: 100% OEKO-TEX®-certificeret økologisk bomuld
Kvalitet: 600 GSM
Finish: Terry og velour
Design: Vendbart design med striber og cirkler
Detalje: Hvert håndklæde har ophængsstrop
Designet i: Barcelona
Fremstillet i: Portugal
Emballage: Sendes plastfrit i genanvendelig eller komposterbar emballage

Pleje: Vaskes ved maks. 40°C med lignende farver og gerne med fyldt maskine. Brug lav centrifugering. Undgå skyllemiddel, da det kan påvirke sugeevnen. Må ikke bleges. Lufttørres helst eller tørretumbles ved lav varme.

Bemærk: Hvis der kommer en løs tråd, så klip den af med en saks i stedet for at trække i den. Løkkerne er fastgjort på bagsiden, og det påvirker ikke håndklædet.

Varenummer (SKU): tag-hån-helga Kategorier: , , , , Tags: , Varemærke: , ,
Beskrivelse

Hos Remix by Sofie er der især en særlig begejstring for Tarta Gelatinas håndklæder og bademåtter. Det er deres farverige univers, der har fanget interessen – hvor der leges frit med både mønstre og uventede farvekombinationer. Det skaber et udtryk, der føles både moderne, personligt og helt i tråd med den måde, vi indretter os på lige nu, hvor farver og individualitet fylder mere i hjemmet.

Deres designs passer naturligt ind i Remix by Sofies univers, hvor der netop er fokus på at turde vælge farver og skabe rum, der føles levende og unikke. Her bliver tekstiler ikke bare praktiske – de bliver en aktiv del af indretningen.

Håndklæderne har vi i disse modeller:

Tarta Gelatina har skabt en række håndklæder, hvor farver og grafiske udtryk er i centrum. Her er nogle af de modeller, der særligt skiller sig ud:

- Petra - Paseo - Helga - Teresa - Mathilda - Poppy - Clubhouse – striber i rød/hvid og blå/hvid - Marina Stripe - Brisa - Algae

Hver model har sit eget udtryk, men fælles for dem alle er den legende tilgang til design, hvor farver og mønstre kombineres på en måde, der giver energi og personlighed til badeværelset.

Vask & pleje

For at bevare håndklædets blødhed og kvalitet anbefales det at vaske det ved maks. 40°C sammen med lignende farver og gerne med en fyldt maskine, da frotté har bedst af det. Undgå skyllemiddel, da det over tid kan reducere håndklædets sugeevne.

Vask gerne tekstiler med lynlåse eller knapper separat, da de kan hægte sig fast i løkkerne. Ved mindre vaske kan en vaskepose være en god idé.

Håndklædet kan lufttørres for at bevare fibrene bedst muligt, men kan også tørretumbles ved lav varme for at genopfriske blødheden. Ryst det gerne inden tørring for at bevare den luftige struktur.

Hvis der skulle opstå en løs tråd, anbefales det at klippe den af med en saks i stedet for at trække i den – løkkerne er fastgjort på bagsiden og vil ikke gå op.

Specifikationer
Detaljer

SKU: tag-hån-helga

Kategorier: , , , ,