Ophæng i papir “Quilled leafs” – 2 stk

75,00 kr.

På lager

Du optjener 150 Point

1 - 3 dages leveringstid

VisaMastercardMobilePayTrustpilot Remix by Sofie

Quilled Leaf Christmas Decoration fra A World of Craft er et sæt med 2 fine juleophæng i papir, formet som små blade med smukke detaljer. De har et let og håndlavet udtryk, der passer fint på juletræet, en gren, i vinduet eller som en lille detalje på en gave.

Ophængene er lavet med quilling-teknik, hvor tynde papirstrimler rulles, formes og sættes sammen i hånden. Det er en langsom og præcis proces, som ikke kan laves på samme måde med maskiner. Derfor får hvert ophæng sit eget lille udtryk og en fin dybde i mønsteret.

Det enkle bladmotiv gør pynten nem at kombinere med både klassisk julepynt, papirpynt og naturmaterialer.

Mål: 8 x 6 cm
Materiale: Papir
Teknik: Quilling
Fairtrade / produceret i Bangladesh

Beskrivelse
Hos Afroart ønsker de, at samarbejde med lokale håndværkere og kunstnere fra lande i Afrika, Asien og Latinamerika. Formålet er at synliggøre håndværket i de områder, hvor håndværket er en af de vigtigste indkomstkilder. Afroarts eget designteam hjælper med at udvikle både design, men også udviklingen af redskaber, så man skaber nye arbejdsområder og samtidigt hjælpe de traditionelle håndværk med at overleve. Her er fokus på ikke at slide eller misbruge jordens ressourcer. Så her et ekstra fokus på at genbruge materialer. Tingene håndlaves og gerne lokalt, dette for at skabe liv i byerne og ikke samle arbejdet i større byer. Afroart importerer igennem fairtrade organisationer, som sikre at der handles direkte fra de små håndværker. Følgende lande samarbejdes der med Bangladesh, Bolivia, Burkina Faso, Burundi, Ecuador, Elfenbenskysten, El Salvador, Filippinerne, Ghana, Guatemala, Indien, Indonesien, Kenya, Madagaskar, Malawi, Mali, Marokko, Mexico, Mongoliet, Nepal, Niger, Nigeria, Pakistan, Senegal, Sri Lanka, Sydafrika, Tanzania, Vietnam.
Specifikationer
Detaljer