Egg Back Home - Alt andet
Mere fra Egg Back Home – Douro, Sky og andre unikke keramikserier
Udover Confetti og Breeze-serierne byder Egg Back Home også på flere smukke kollektioner i håndlavet stentøj – alle produceret i Portugal, Europa, med stor kærlighed til detaljer og farver.
Douro-serien – naturlige nuancer og levende glasur
Douro-serien skiller sig ud med sin elegante, cremefarvede bund og dekorative løbeglasur i dybe brun-, grøn- og blåtoner. Hver del i serien har sit eget unikke udtryk, da glasuren fordeler sig forskelligt på hver enkelt kop, tallerken eller skål. Et oplagt valg til dig, der elsker keramik med ro, dybde og naturinspiration.
Sky-serien – blå himmel og drømmende skyer
Sky-serien er en legende kollektion med kopper og skåle i klar blå glasur, dekoreret med hvide skyer. Serien findes også i en farvevariant kaldet Sunset, hvor himlen bliver lyserød og blå – inspireret af de smukke solnedgange. Perfekt til hyggelige kaffestunder og personlige borddækninger.
Flere favoritter i stentøj
Du finder også en række andre keramik-kopper fra Egg Back Home – blandt andet:
Enkle kopper i ensfarvet glasur
Håndlavede kopper med små hjerter – fine som gave eller selvforkælelse
Alle produceret i Portugal i stentøj, som både er robust, smukt og velegnet til hverdagsbrug. Tåler opvaskemaskine og mikroovn.
Hvorfor vælge Egg Back Home keramik:
Håndlavet stentøj i høj kvalitet
Produceret i Portugal, Europa
Unikke farver og former i hver kollektion
Tåler mikroovn og opvaskemaskine
Design, der bringer glæde i hverdagen