Pudebetræk 30×50 cm – “Kantha birds” i mint og brun

kr. 355,00

Kun 4 tilbage på lager

Visa Mastercard MobilePay Trustpilot Remix by Sofie

Håndlavet pudebetræk med kantha-broderi

Her møder svensk design de stolte kantha-traditioner fra Indien, hvor små fine sting skaber mønster og struktur. Pudebetrækket er lavet på en blød offwhite bund, dekoreret med smukke brun- og mintgrønne mønstre, som giver et roligt og naturligt udtryk.

Hvert betræk er håndlavet, og det karakteristiske kantha-broderi gør hver pude helt unik med sit fine, håndsyede udtryk.

OBS: Dette er kun pudebetræk.

Mål: 30 x 50 cm
Materiale: 100% bomuld
Vask: 30 grader skånevask

 

Varenummer (SKU): af-pudebe-1008537-BA Kategorier: , , , , , , Tags: , ,

Beskrivelse

Hos Afroart ønsker de, at samarbejde med lokale håndværkere og kunstnere fra lande i Afrika, Asien og Latinamerika. Formålet er at synliggøre håndværket i de områder, hvor håndværket er en af de vigtigste indkomstkilder. Afroarts eget designteam hjælper med at udvikle både design, men også udviklingen af redskaber, så man skaber nye arbejdsområder og samtidigt hjælpe de traditionelle håndværk med at overleve. Her er fokus på ikke at slide eller misbruge jordens ressourcer. Så her et ekstra fokus på at genbruge materialer. Tingene håndlaves og gerne lokalt, dette for at skabe liv i byerne og ikke samle arbejdet i større byer. Afroart importerer igennem fairtrade organisationer, som sikre at der handles direkte fra de små håndværker. Følgende lande samarbejdes der medBangladesh, Bolivia, Burkina Faso, Burundi, Ecuador, Elfenbenskysten, El Salvador, Filippinerne, Ghana, Guatemala, Indien, Indonesien, Kenya, Madagaskar, Malawi, Mali, Marokko, Mexico, Mongoliet, Nepal, Niger, Nigeria, Pakistan, Senegal, Sri Lanka, Sydafrika, Tanzania, Vietnam.

Specifikationer

Materiale: Bomuld

Farve: Mønstret, Offwhite

Mærke: Afroart, Afroart Puder

Detaljer